Olajos Péter európai parlamenti képviselő értetlenségének adott hangot Szabó Imre Környezetvédelmi és Vízügyi miniszterhez írt levelében, mivel a klímavédelmi zöld beruházásokra fordítandó kiotói széndioxidkvóta-értékesítés bevételének zárolását tervezik a tárcánál.

Olajos tiltakozik a zöldtárcánál a Kiotói a széndioxidkvóta-értékesítés zárolása ellen

Olajos Péter európai parlamenti képviselő értetlenségének adott hangot Szabó Imre Környezetvédelmi és Vízügyi miniszterhez írt levelében, mivel a klímavédelmi zöld beruházásokra fordítandó kiotói széndioxidkvóta-értékesítés bevételének zárolását tervezik a tárcánál.

Olajos, mint az uniós kvótakereskedelmi rendszer egyik európai parlamenti megalkotója és szakértője megdöbbent Szabó Imre bejelentésén, mely szerint a Környezetvédelmi Minisztérium 20 milliárd forintos megtakarítást vállalt 2009-ben a kormány felé, amit a szaktárca az idén esedékes, “a kiotói jegyzőkönyv szerinti széndioxidkvóta-értékesítés zárolásából fedez”.

A képviselő az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezménye és annak Kiotói Jegyzőkönyve végrehajtási keretrendszeréről szóló 2007. évi LX. Törvényre (Éhvt) és a 323/2007. Kormányrendeletre hivatkozva kiemelte, hogy Magyarországnak törvényben rögzített kötelezettsége, hogy a szén-dioxid kvóták eladásából származó bevételeket éghajlatvédelmi beruházásokra fordítsa.

A politikus éthetetlennek nevezte, hogy miközben a világ a gazdasági válságból a megnövelt, előrehozott, felgyorsított zöld beruházások útján kíván kijutni, Magyarország miért megy hátrafelé, lemondva a munkahelyteremés és a drága import energia megtakarításának lehetőségéről. “Hogy találunk vevőt a 2009-ben értékesíthető kibocsátható mennyiségi egységekre, ha a kormány deklaráltan visszatartja az eladásból származó összeget? Ha nem mi, akkor más majd él a lehetőséggel.” – fogalmaz levelében a képviselő. Példaként Ukrajnát és Oroszországot említette, akiknek rengeteg feleslegük van, és komoly eladásokat kezdtek meg.

Olajos szerint megdöbbentő az is, hogy az érintett ipari létesítmények még mindig nem kapták meg a 2008-2012 kereskedelmi időszakra szóló kvótáikat és ezzel kapcsolatban mindezidáig semmilyen hivatalos közlemény nem jelent meg. “Ez nagyfokú bizonytalanságot okoz a piacon, ami meglehetősen hátrányos következményekkel jár.” – írja.

A néppárti képviselő úgy véli a kormány a széndioxidkvóta-értékesítés zárolásáról szóló bejelentéssel sok tízmilliárd forintnyi veszteséget okozhat Magyarországnak, figyelembe véve, hogy a szakértők a 2008-2012 között várható kvótabevételeket 200 milliárd forint fölé becsülik. Hozzátette, nemcsak a jövőbeni kvótabevételeket veszélyeztetjük, hanem a Spanyolországgal és Belgiummal a tavalyi év végén már megkötött 8.6 millió tonnára szóló – a magyar kormány által mindmáig nem közölt, de szakértők szerint több tíz milliárd forintot érő – szerződéseket is.

Olajos arra kérte a környezetvédelmi minisztert, hogy támogassa a munkahelyteremtő zöld beruházásokat, a klímacélok és a valós megtakarítások elérését, a gazdasági fellendülést valamint, hogy érje el  kormánynál a döntésük újratárgyalását, ellenkező esetben Magyarország jó hírneve a nemzetközi szén-dioxid-kereskedés területén komoly veszteségeket szenvedne, mozgástere beszűkülne, sőt a várható bevételek is jelentősen megcsappannának.

Ajánlott tartalom

A gázkereskedelemre kivetett vám veszélyezteti az uniós energiaszolidaritást

A határokon átnyúló gázkereskedelemre kivetett német illeték veszélyezteti az Európai Unió energetikai szolidaritását - jelentette ki Kadri Simson energiaügyekért felelős uniós biztos hétfőn Brüsszelben.