Minden, amit a napenergiáról tudni szeretnél

A napenergia a legtisztább megújuló energiaforrás, mert nem kell hozzáadott érték, csak maga a berendezés szükséges.

Magyarország kimondottan jó adottságokkal rendelkezik a napenergia hasznosítására. Hazánkban a Nap éves sugárzása januártól 3 kWh/nap/m2  és ez június-augusztusban 6kWh/nap/m2  fölé emelkedik. 1m2 napelem egy évben 1100 kW-ot termel, ezt az egész ország területén el lehet érni, és a jó tájolású a tetőn múlik.

Az OzoneNetwork hétfői Egyenlítő c. műsorának vendége Nagy Szilárd, a Magyar Szolár Szövetség alapítója elmondta, a napkollektor esetében a rendszer meleg vizet állít elő. A paneleket fel kell tenni a háztetőre, aminek két fajtája van: a sík kollektor, és a vákuumcsöves kollektor. A paneleket összecsövezik egy munkaállomásban, amit vezérléssel is összekötnek. A csövekből pedig egy úgynevezett HMV tartályba kerül a meleg víz. A HMV használati meleg víztartályt jelent. Ezt a rendszert leginkább padlófűtésre, vagy falfűtésre lehet használni, radiátoros melegítést nem segít elő.  Magyarország egy olyan vállalást tett az Európai Unió felé, hogy 2020-ra az éves összfogyasztás 14%-át megújuló energiaforrásokból fogja fedezni, Nagy Szilárd véleménye szerint azonban a jelenlegi helyzet az, hogy ezt a teljesítést nem fogja elérni az ország.

Ajánlott tartalom

Csökkent a gázfogyasztás a fűtési szezonban

Sem állami, sem önkormányzati szinten nem volt szükség a gázfogyasztást korlátozó intézkedésekre az elmúlt télen - közölte az Energiaügyi Minisztérium kommunikációs főosztálya vasárnap az MTI-vel annak apropóján, hogy április közepén véget ért a hivatalos fűtési szezon. A tájékoztatás szerint a nagyarányú megtakarítást hozó előző fűtési szezonhoz képest több mint negyedmilliárd köbméterrel, 4,3 százalékkal volt alacsonyabb a gázfelhasználás.