Civilek óvást jelentettek az aranybánya környezetvédelmi engedélyére

Tizenhárom civil szervezet megóvta a romániai Hunyad megyei Felsőcsertésre tervezett színesfémbányára vonatkozó környezetvédelmi engedélyt, amelyet a temesvári környezetvédelmi ügynökség bocsátott ki – írta keddi számában az erdélyi Krónika.

A Déva közelében lévő településen 32 millió tonna aranyércet termelne ki 11 év alatt  a European Goldfields kanadai társaság. Tizenhárom romániai civil szervezet fellebbezést nyújtott be a Felsőcsertésre tervezett bányaberuházás környezetvédelmi engedélye ellen. Az óvás kapcsán a kolozsvári székhelyű Független Központ a Környezeti Erőforrások Fejlesztéséért elnevezésű zöldszervezet bocsátott ki közleményt, amelynek elnöke, Dan Mercea bejelentette azt is: amennyiben a hatóságok nem vonják vissza a környezetvédelmi engedélyt, akkor a civil szervezetek az igazságszolgáltatáshoz fordulnak.

A Temesváron működő regionális környezetvédelmi ügynökség március 15-én bocsátott ki környezetvédelmi engedélyt a 80 százalékban a kanadai cég, 20 százalékban pedig a román állam tulajdonában lévő Deva Gold Rt. által kidolgozott városrendezési tervre. A fellebbező civilek egyebek mellett azt kifogásolják, hogy a hatósági engedély beszerzése érdekében előterjesztett dokumentáció nem tartalmaz tanulmányt a projekt vonzáskörzetébe tartozó régió lakosságának egészségi állapotáról, sőt olyan kutatást sem, amelyből kiderülne: várhatóan miként befolyásolná a színesfémbányászat az emberek egészségét és az élővilágot. Szerepel az óvásban az is, hogy a bányatársaság jelentős ipari létesítmények (például meddőhányók) megépítését tervezi olyan területre, amely kívül esik az 1999-ben kibocsátott kitermelési engedélyben meghatározott övezeten.

Akárcsak a Gabriel Resources Verespatakon, az European Goldfields is  ciántechnológiával kívánja kinyerni az aranyat  a Dévától húsz kilométerre fekvő Felsőcsertésen. A cég eddig 30 millió eurót költött kutatásra és próbafúrásokra. Az összesen 150 millió euró összköltségvetésű beruházás során 32 millió tonna aranyércet termelne ki 11 év alatt.
A román környezetvédelmi minisztérium tavaly májusban küldött értesítést Magyarországnak arról, hogy megkezdődött a csertési arany- és ezüstbányászat folytatásához kapcsolódó környezeti vizsgálat. Válaszában a magyar szaktárca tavaly decemberben 74 kérdést tartalmazó anyagot állított össze.

Ajánlott tartalom

Feleslegessé vált mobiltelefonokat gyűjt az Auchan

Az Auchan Magyarország is csatlakozik ahhoz az akcióhoz, amelynek célja, hogy minél több, már nem használt mobilkészüléket, GPS-t, tabletet és ezekhez használt töltőt, kábelt gyűjtsenek vissza a magyar háztartásokból, elősegítve ezzel a körforgásos gazdaságot - közölte a vállalat hétfőn az MTI-vel.