Átadták az első Távhő ökocímkéket, a Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetsége (Matászsz) által létrehozott minőségi védjegyet hat távhőszolgáltató társaság vette át kedden Budapesten.

Átadták az első Távhő ökocímkéket

Átadták az első Távhő ökocímkéket, a Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetsége (Matászsz) által létrehozott minőségi védjegyet hat távhőszolgáltató társaság vette át kedden Budapesten.

A Távhő ökocímke a háztartási gépek energiacímkéjéhez hasonlóan fontos információkkal szolgál az ingatlanokban alkalmazott távfűtés színvonaláról, tájékoztat az energiahatékonyságról, a zöldenergia-felhasználásról és a szén-dioxid-kibocsátás mértékéről. Az átadást követő sajtótájékoztatón Szabó Zsolt, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) fejlesztés- és klímapolitikáért, valamint kiemelt közszolgáltatásokért felelős államtitkára hangsúlyozta: az egyik legnagyobb energiafelhasználási terület a távhőszolgáltatás, ami különböző energiaforrásokból történik. Nem mindegy, hogy a megújuló energia milyen részarányt képvisel ezen a területen, valamint mennyire energiatakarékos és környezetbarát a távhőrendszerek kialakítása – hívta fel a figyelmet. Az államtitkár elmondta, a kormányzat támogatja a fejlesztési folyamatot, illetve részt vesz a jövőkép kialakításában. Orbán Tibor, a Matászsz elnöke kiemelte, jelenleg a távhőszolgáltatók több mint 45 milliárd forint uniós fejlesztési forrásra pályázhatnak.
A támogatás jelentős mértékben hozzájárulhat a távhő energetikai hatékonyságának javításához, és növelheti a hőtermelő portfólió zöld arányát minél több geotermikus energiával, biomasszával és a kommunális hulladékok energetikai célú hasznosításával – mondta.

Az ökocímkét a Pétáv Pécsi Távfűtő Kft., a Szentes Városi Szolgáltató Kft., a Komlói Fűtőerőmű Zrt., a Főtáv Zrt., a Miskolci Hőszolgáltató Kft. és a Régióhő Kft. pályázaton kapta meg. A hat vállalat hét településen üzemeltet összesen 19 távhőrendszert, de ez az ország teljes távhő felhasználásának csaknem 50 százalékát lefedi, mert benne van a budapesti Főtáv összes rendszere. Orbán Péter, a Matászsz operatív vezetője ismertette, Magyarországon mintegy 100 településen van távfűtés, és valamivel több mint 100 cég végezi a szolgáltatást. A 656 ezer távfűtéses lakásban körülbelül másfél millió ember él. A továbbiakban is várják a pályázó vállalatokat, a következő pályázati határidő jövő év február 15-e – közölte az elnök.

 

Ajánlott tartalom

Döntöttek Brüsszelben: kötelezővé válik a napelemek telepítése

Az Európai Parlament jóváhagyta az uniós napenergia-szabványt, amely előírja a napelemek telepítését az EU épületeire, az energiafogyasztás és az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése érdekében.