Többet árthat a környezetnek a húspótló alapú vegetáriánus étrend, mint a húsfogyasztás.

A vegetáriánus életmód is árthat a környezetnek

Többet árthat a környezetnek a húspótló alapú vegetáriánus étrend, mint a húsfogyasztás.

Eddig szinte csak arról lehetett hallani, hogy a vörös hús előállítása temérdek mennyiségű üvegházhatású gáz kibocsátásával jár. Nos, ez továbbra is fennáll, de nem mindegy, hogy mivel pótolják a húst.
A Természetvédelmi Világalap (WWF) által megrendelt és a brit Cranfield Egyetem által elvégzett kutatás kiderítette, hogy számos húspótló élelmiszer – például a szója, a csicseriborsó és a lencse – fogyasztása inkább károsítja a környezetet, mivel a tengeren túlról hozzák be Európába. A marhahúsról és egyéb állati termékekről az utánzatokra, például tofura való áttérés valójában megnövelheti az európai országok ellátását fedező termőföldek nagyságát – közölte a Daily Telegraph című brit lap honlapján (www.telegraph.co.uk).

Az eredmények arról árulkodnak, hogy a helyettesítő termékek előállításához szükséges termőföld, amelyet vélhetően erdőirtással nyernek, nagyobb környezeti kárt okoz, mint ha hazai földön hizlalnának marhát vagy juhot. A vegetarianizmus terjedése akár a belföldi mezőgazdaság összeomlásához is vezethet – figyelmeztet a lap által ismertetett tanulmány.
A húspótlók előállításához ezen kívül a növényi alapanyag fokozott feldolgozása szükséges, amely rengeteg energiát igényel. A vegetáriánus életmód környezeti hozadéka tehát nagyban függ attól, hogy mit fogyasztanak az érintettek hús helyett. A tofu a fentiek alapján garantáltan rontja a mérleget, helyette inkább több kenyeret, tésztát, burgonyát érdemes fogyasztani, ha meg akarjuk óvni környezetünket.

Ajánlott tartalom

Áder János szerint is nagyon fontos az elektronikai hulladékok újrahasznosítása

Az indokolatlan fogyasztás környezeti veszélyeire és a hulladékok újrahasznosításának fontosságára hívta fel a figyelmet Áder János korábbi köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke szerdán Siófokon. Egyúttal bejelentette a használt elemek és mobiltelefonok begyűjtésére indított iskolai versenyt.

Nincs hozzászólás

  1. megmosolyogtatóan naív és húsevő (nem vega) a cikk átírója. Mert ha igazi vega lenne, tudná, hogy igen kevés szója terméket (tofut, vagy texturált szóját) esznek a vegák. A legnagyobb részt a hazánkban is megtermő zöldségek adják. Fehérje nem csak szójában, hanem babban, borsóban, lencsében (sajtban) is van.
    Ma a hús termeléshez kb. tízszer akkora tömegű takarmány megtermelése szükséges, akkor növény termesztés esetén megmarad 9 egységnyi föld, meg az annak megművelésére szánt és az állattartást szolgáló energia se kell, tehát hozható belőle akár a tengerentúlról is szója meg csicseriborsó meg egyéb. Hazánk szója importjának legnagyobb részét az állati takarmányozásra használják fel.

  2. kjapp , csak egyetérteni tudok.

  3. cikk átírójáról szerkesztőségünk esetében nem beszélhetünk Kedves Olvasó ,mert ez egy MTI-s anyag…