A botanikus kertek is hozzájárulnak az invazív növények terjeszkedéséhez

Egy új-zélandi kutatás rávilágított arra, hogy az arborétumok közrejátszanak a tájidegen, invazív növények terjeszkedésében.

A kutatók azt javasolják a gyűjtemények kezelőinek, hogy fokozott figyelmet fordítsanak a potenciálisan invazív növények “kiszökéséből” eredő kockázat felmérésére. Philip Hulme, az új-zélandi Lincoln Egyetem professzora megvizsgálta, hogy a világ leginvazívabb (idegen eredetű, az őshonos fajok rovására agresszívan terjedő) növényeinek listáján szereplő 34 faj között hány példa akad ilyen kiszökésre. Meglepetésére 19 növény esetében legalább egy adat utalt arborétumból való elterjedésre, ezek többsége trópusi szigeteken fordult elő – írta a Trends in Ecology and Evolution című szaklapban. Hulme érdeklődése személyes tapasztalaton alapult, Tanzániában ugyanis azt figyelte meg, hogy a helyi arborétum részét képező fajok onnan kiszökve megvetették lábukat a szomszédos erdőben. Kutatásával arra próbált választ találni, hogy milyen körülmények teszik lehetővé ezt a folyamatot.

Hulme cikkére reagálva Suzanne Sharrock, az arborétumokat védő, 118 országot felölelő Botanic Gardens Conservation International (BGCI) szervezet egyik vezetője elmondta, hogy az efféle “kiszökések” zöme korábbi korokban esett meg. Voltak olyan idők, amikor a botanikus kertektől kifejezetten elvárták, hogy egzotikus növényeket telepítsenek be – magyarázta Sharrock a BBC News-nak . – Ma már teljesen más a helyzet, az arborétumok tisztában vannak tevékenységük kockázataival, és a BGCI szorgalmazza is, hogy a kertek végezzenek kockázatelemzést gyűjteményükről. A szervezet azon munkálkodik, hogy sikerüljön megoldást találni a problémára.

Ajánlott tartalom

A vizek sótartalmának növekedése evolúciós változásra kényszeríti a planktonikus szervezeteket

A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont munkatársai folyamatosan vizsgálják, hogy az emberi tevékenység, illetve az emiatt zajló klímaváltozás milyen változást okoz a környezeti feltételekben, és hogyan reagálnak erre az élőlények.