Európai Uniós forrásból folytathatja a Tisza beregi részén az árvízvédelmi gát erősítését a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság - közölte Kóthay László, a minisztérium szakállamtitkára sajtótájékoztatón Nyíregyházán

Uniós forrásból erősítik a gátat a Tisza beregi részén

Európai Uniós forrásból folytathatja a Tisza beregi részén az árvízvédelmi gát erősítését a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság – közölte Kóthay László, a minisztérium szakállamtitkára sajtótájékoztatón Nyíregyházán

A folyó töltését Vásárosnamény és Lónya között 28 kilométer hosszon, mintegy 6,5 milliárd forintos költségből emelhetik meg – mondta a környezetvédelmi és vízügyi tárca tisztségviselője. Kiemelte: a 15 ezer beregi lakos védelmét szolgáló fejlesztés előkészítése hamarosan lezárul és megkezdődik a földsánc magasítása.

Bodnár Gáspár, a nyíregyházi vízügyi szervezet igazgatója az MTI-nek elmondta: Vásárosnamény és Lónya között az 1977-ben elkezdődött fejlesztés folytatásaként emelik meg és szélesítik a töltést.A gáterősítés mellett felújításra kerülnek az árvízvédelmi létesítmények is. Így korszerűsítik a gátőrházakat, a folyószabályozási műveket és a megfigyelő állomásokat. A tervezési és a pályázat-előkészítési munkálatokra a Víziterv-Öko Konzorcium kapott megbízást, s a feladatokkal májusban végez a cég, s ősszel a kivitelezés is megkezdődhet.

Az igazgató emlékeztetett arra, hogy 1977-ben Gulács térségében kezdődött meg a Tisza beregi töltéseinek erősítése. A gátat 2005-ig Vásárosnaményig emelték meg az előírások szerintire. Egy kisebb szakaszon, Tiszakerecseny és Mátyus között 2007-ben emelték meg az árvizek ellen védő földsáncot.Bodnár Gáspár megemlítette, hogy Bereg határon túli oldalán Szalóka és Csap között már befejezte az ukrán vízügyi szervezet a Tisza gátjának erősítését, s emelik a töltést a folyóba torkolló Borzsa mentén is, Mezővári térségében.

Magyar oldalon ugyancsak előkészítés alatt van a Jánd és Gulács közötti vésztározó  létrehozása, amelynek költsége 24 milliárd forint körüli lesz. Az árhullámok szintjét csökkentő tározó várhatóan 2013-ig elkészül.

A beregi térségben utoljára 2001-ben pusztított árvíz, a Tisza töltése két helyen szakadt át Tarpánál. Az elöntött településeken több, mint 100 milliárd forint értékű kár keletkezett akkor.

Ajánlott tartalom

Feleslegessé vált mobiltelefonokat gyűjt az Auchan

Az Auchan Magyarország is csatlakozik ahhoz az akcióhoz, amelynek célja, hogy minél több, már nem használt mobilkészüléket, GPS-t, tabletet és ezekhez használt töltőt, kábelt gyűjtsenek vissza a magyar háztartásokból, elősegítve ezzel a körforgásos gazdaságot - közölte a vállalat hétfőn az MTI-vel.