Nemzetközi tapasztalatcsere a nukleáris hulladék elhelyezéséről

Bátaapátiba, a Radioaktív Hulladékokat Kezelő (RHK) Nonprofit Kft.-hez látogatott szerdán harmincnégy ország 55 képviselője, a nemzetközi munkaértekezlet résztvevői, akik a radioaktív hulladéktárolók biztonsági értékeléséről tanácskoznak keddtől csütörtökig Magyarországon.

Kereki Ferenc az RHK ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a 430 lakosú település egy nemzeti probléma megoldását vállalta magára, megjegyezve: “a legjobb hely sem jó hely, ha nincs társadalmi támogatás”. Ezután ismertette a kis- és közepes aktivitású hulladékok számára épített tároló paramétereit, a tárolók létesítésével, üzemeltetésével kapcsolatos tapasztalatok iránt érdeklődő résztvevőknek. Előbb-utóbb minden országnak szembe kell néznie ezzel a problémával, akkor is, ha nincs nukleáris programja, hiszen az iparban és egészségügyben is keletkezik radioaktív hulladék – mutatott rá Ormai Péter, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség Disponet hálózatának tudományos titkára.  Ormai Péter az MTI-nek elmondta, éppen a tároló múlt decemberi megnyitása adott aktualitást ahhoz, hogy Magyarország legyen a konferencia házigazdája. Valószínűsíthető, hogy az érdeklődés is ennek köszönhetően nagy, a mostani munkaértekezletre ugyanis majdnem kétszer annyian érkeztek, mint máskor – tette hozzá.

Ajánlott tartalom

Figyelem: Sok használt növényvédő gép tanúsító matricája lejárhatott a közelmúltban

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmezteti a növényvédő gépet üzemeltető termelőket, hogy a kötelező felülvizsgálati rendszer bevezetése óta már másodszor volt esedékes az 5 évnél idősebb gépek 3 évente kötelező műszaki felülvizsgálata. Ha egy permetezőgép nem felel meg az előírásoknak, a hatóság a munka beszüntetésére kötelezheti a gazdálkodót, valamint pénzbírságot is kiszabhat.