MMESZ: az áram ára nem a megújuló energiák támogatása miatt nő

A Magyar Megújuló Energia Szövetség (MMESZ) szerint az áram árának növekedésében meghatározó súlya van a földgázt hasznosító, kapcsoltan termelt villamos- és hőenergia-termelés, valamint a biomassza-hasznosítás támogatásának, nem pedig a valóban megújuló energiaforrásokból termelt villamos energia magas támogatási hányadával magyarázható.

Az MMESZ az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében rámutatott: a Magyar Energia Hivatal adatai szerint az idei első félévi összes támogatás 72 százaléka – 30,9  milliárd  forint – a földgáz felhasználásával, kapcsoltan termelt villamos- és hőenergiához kötődik. Ezen belül kiemelkedő mértékű a  földgáz tüzelésű nagyerőművek, így például a budapesti erőmű és a debreceni kombinált ciklusú erőmű támogatása, amelyek kifizetései összemosódnak a megújuló energiaforrások támogatásával.
A támogatás összege a 2008. első félévihez képest 9,5  milliárd  forinttal (28 százalékkal) nőtt, ezen belül a “kapcsoltan termelt” kategóriára eső összeg 6,3 milliárd forinttal (26 százalékkal) emelkedett.
A szövetség szerint különösen nagy gond a “biomassza” termelés támogatása, hiszen itt gyakran szenet és tűzifát együttesen tüzelnek részben kiöregedett, rossz hatásfokú szenes nagyerőművekben, például a bakonyi erőműben. Ráadásul olyan módon történik mindez, hogy a fennálló rendeletek szerint egyes nagyerőműveknek még a szén és a fa együttes tüzelésének arányait sem kell az úgynevezett eredetigazolás szabályai szerint dokumentálni. Ez azért fontos, mivel a támogatást elvileg a szén és fa együttes égetése esetén csak a tűzifa rönkök eltüzelése arányában lehetne igénybe venni, de számos esetben még ezt az együttégetési arányt sem kell igazolnia az adott erőmű tulajdonosának – jegyzi meg a közlemény.
AZ MMESZ rámutat: az állami támogatás 93 százaléka tulajdonképpen a földgáz felhasználásával működő, valamint a “biomasszát” hasznosító erőműveknél összpontosul.
Ezért a szövetség visszautasítja azokat a megnyilvánulásokat, amelyek az áremelés indokaként a szél-, a nap-, valamint vízenergiát emlegetik, mivel ezek hányada a teljes támogatás mindössze 6-7 százalékát teszi ki.
A szövetség hangsúlyozta: az áremelések legfőbb oka az említett két energiafajta kiemelt támogatása, amelyeknek azonban a tényleges megújuló energiákhoz semmi közük sincs.

Ajánlott tartalom

A gázkereskedelemre kivetett vám veszélyezteti az uniós energiaszolidaritást

A határokon átnyúló gázkereskedelemre kivetett német illeték veszélyezteti az Európai Unió energetikai szolidaritását - jelentette ki Kadri Simson energiaügyekért felelős uniós biztos hétfőn Brüsszelben.