Indul az első PMT Bio-Korong eljáráson alapuló szennyvízkezelő rendszer építése Magyarországon

Magyarországon először Derekegyházán üzemelhet majd a PMT Bio-Korong eljárást alkalmazó, természetbarát szennyvízkezelő rendszer. A 2009. szeptember 30-án induló beruházás közel 490 millió forint európai uniós támogatással valósul meg.

2009. szeptember 30-án a Csongrád megyei Derekegyház község szennyvízkezelésének fejlesztését célzó beruházás a kivitelezés szakaszába lépett. A mintegy 1 700 lelket számláló településen egy olyan természetbarát rendszer épül meg, amely eddig Magyarországon egyedülálló. A német fejlesztésű eljárásban a kizárólag természetes kezelés eredményeként nyert tisztított víz egy erre a célra telepítendő nyárfás területén szikkad el. A keletkező szárazanyagot – a helyi érlelést követően – földjei minőségének javítására hasznosíthatja a település.

A Bio-Korong eljárásra jellemző, hogy egyszerű elemekből gyorsan és megbízhatóan telepíthető, és a természetes tájképbe jól illeszthető. Működése egyszerű, a szerves bontást végző, kötött mikroorganizmus kultúrája miatt nagyfokú biztonsággal üzemeltethető és a terhelésnek megfelelő tisztítási hatásfokot biztosít. Működése közben nem zajos, a közelében nem érzékelhető bűzhatás, így nem terheli környezetét, a lakosok számára nem okoz kellemetlenséget. Alacsony működési költsége és karbantartási igénye különösen kedvezővé teszi a hátrányosabb települések számára.

látványterv

A Derekegyházán telepítendő rendszer befogadóképessége napi 164 m3. A település szennyvize a településen kialakítandó 493 darab házi bekötés és a lefektetésre kerülő 18 497 méter szennyvízelvezető csatorna segítségével jut el a szennyvíztisztító műbe.

A 2009. szeptember 30-án tartott munkakezdő ünnepség alkalmával Szabó István polgármester és Bartucz Tibor, a kivitelező Probart Kft. ügyvezető igazgatója közösen leplezte le az európai támogatással megvalósuló beruházás hirdetőtábláját.

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg.

Ajánlott tartalom

Áder János szerint is nagyon fontos az elektronikai hulladékok újrahasznosítása

Az indokolatlan fogyasztás környezeti veszélyeire és a hulladékok újrahasznosításának fontosságára hívta fel a figyelmet Áder János korábbi köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke szerdán Siófokon. Egyúttal bejelentette a használt elemek és mobiltelefonok begyűjtésére indított iskolai versenyt.