Így lesz a napelemből éjszaka is áram

Tavaly szeptember óta a megújuló energiával kapcsolatban nem hangozhat el úgy híradás, hogy meg ne emlékeznénk jeles költőnk és államtitkárunk, L. Simon László veretes szavairól, mely szerint:

Áramra éjszaka is szükség van, valamint akkor is, amikor nem fúj a szél.

Részint László megnyugtatására, de inkább üzleti megfontolásokból az Imergy nevű amerikai cég most előrukkolt egy olyan, szériagyártásra érett energetikai berendezéssel, ami alaposan felforgathatja az energiapiacot. A gyorsan telepíthető, konténeres formában készre szerelt ipari akkumulátormodul pont arra való, hogy amikor éjszaka is van, meg a szél sem fúj, akkor is áramhoz juthassanak a háztartások, üzemek. Ahhoz az áramhoz, ami abból az elraktározott energiából származik, amit például a napsütés és fúvó szél idején töltöttünk bele a napelemből, szélgenerátorból.

Természetesen eddig is voltak már megoldások a megújuló energia elraktározására, de a szilícium-völgybéli, ipari szünetmentes energiaellátásra szakosodott vállalat most a klasszikus megoldásoknál praktikusabb és megbízhatóbb technológiát fejlesztett piacképessé. A vanádium redox folyadékáramos akkumulátor nem új találmány, 1976 óta fejlesztik már (basszus, akkor születtem – a szerző), de az Imergy a ma kapható ólom-savas vagy lítium-ion akkuk árának feléért ígéri a vanádium-akku árát, tárolókapacitás-arányosan.

Az ESP250 nevű, két, egymásra rakott negyvenlábas konténerben elhelyezett egységek csúcsteljesítménye 250 kW (ekkora áramfelvétellel terhelhető egy adott pillanatban), kapacitása egy megawattóra. Ez valahogy úgy fordítható le konyhanyelvre, hogy hasraütéses alapon számolva kb. 50-100 háztartást lenne képes négy órán át, vagy 10-20 háztartást egy-két napon át ellátni energiával.

Persze ezek az ipari pufferakkuk elsődlegesen nem konkrét háztartásokra kötve dolgoznak majd. Klasszikus erőművek biztonsági kapacitását adják majd dízelgenerátorok helyett, valamint naperőművek, szélerőművek rendszerére kapcsolva segítenek a termelési csúcsok elnyelésében és a fogyasztási csúcsok kielégítésében, az áramszolgáltatás stabilizálásában. A húsz éven át garantáltan minimális karbantartással üzemeltethető egység új perspektívát adhat a megújuló energiaforrások hasznosításában.

A teljes cikk itt olvasható.

Ajánlott tartalom

A geotermikus energia felhasználásának megkétszerezése a cél Magyarországon

A geotermikus energia közvetlen hasznosításában Magyarország hosszú évek óta Európa első öt állama között található, a rendelkezésre álló potenciálra alapozva azonban még tovább fokozható a helyben elérhető erőforrás felhasználása - tudatta az Energiaügyi Minisztérium csütörtökön az MTI-vel.