2009 első felében hárommillió üveg került a szelektív gyűjtőkbe! Hulladékcsere akcióval ünnepelte a Környezetvédelmi Világnapot az ÖKO-Pannon Nonprofit Kft. A szelektív hulladékgyűjtést koordináló szervezet az ELECTRO-COORD Magyarország Kht.-val és a helyi kommunális szolgáltatókkal összefogva tíz vidéki városban szervezte meg a programot.

Hozd vissza! – Tíz vidéki városban tartott hulladékcsere akciót az ÖKO-Pannon a Környezetvédelmi Világnapon

2009 első felében hárommillió üveg került a szelektív gyűjtőkbe!
Hulladékcsere akcióval ünnepelte a Környezetvédelmi Világnapot az ÖKO-Pannon Nonprofit Kft. A szelektív hulladékgyűjtést koordináló szervezet az ELECTRO-COORD Magyarország Kht.-val és a helyi kommunális szolgáltatókkal összefogva tíz vidéki városban szervezte meg a programot.

Június 5-ét 1972 óta a világ szinte minden országában a környezetvédelem világnapjaként tartják számon. Nem véletlen hát, hogy az ÖKO-Pannon Nonprofit Kft. öt évvel ezelőtt éppen ezt a napot választotta Hozd vissza! névre keresztelt programjának elindítására. A szervezet célja az volt, hogy ismertté és népszerűvé tegye a gyűjtőszigeteken történő szelektív hulladékgyűjtést, és ezáltal minél több csomagolási hulladék juthasson vissza a körforgásba. A Hozd vissza! program az elmúlt években 40 városba jutott el, hogy megkedveltesse a szelektálást az emberekkel.

Az idei rendezvényen Ajka, Békés, Kazincbarcika, Kisújszállás, Mezőtúr, Tolna, Tiszakécske, Sárospatak, Heves és Lajosmizse vett részt. Az ötödik Hozd vissza! napon több százan – közöttük diákok, városvezetők és helyi hírességek – jöttek el a gyűjtőszigetekre, hogy üveg, fém, papír, műanyag és elektronikai hulladékot dobjanak a konténerekbe. Aki délelőtt 10 és este 6 óra között különválogatott hulladékkal érkezett, újrahasznosított anyagból készült ajándékot kapott: üvegért bögre, papírért jegyzettömb, műanyagért bevásárló vászontáska, fémért kulcstartó, elektronikai hulladékért világító kulcstartó járt.

„Az üveg üresen is érték” – ez volt az idei akció mottója, ennek megfelelően a diákok számára meghirdetett helyi versenyek főszereplője is az üveg volt. Az ÖKO-Pannon levélben kérte fel az iskolaigazgatókat, hogy mozgósítsák a diákokat az üveggyűjtésre. Az osztályok 20 db üveggel nevezhettek – lehetett közöttük színes vagy átlátszó, kicsi vagy nagy, italos vagy befőttes. A legtöbb üveget gyűjtő osztályokat az ÖKO-Pannon 10 ezer forintos könyvvásárlási utalvánnyal jutalmazza.

Mind a tíz városban az üveg szelektív gyűjtésének jelentőségére hívták fel a figyelmet a polgármesterek, akik a nap nyitóeseményeként jelképesen elhelyezték az idei hárommilliomodik üvegpalackot a helyi szelektív konténerekben. Az ÖKO-Pannon számításai szerint ugyanis a Környezetvédelmi Világnapra a szelektíven visszagyűjtött üvegek száma elérte a hárommillió darabot. Ahhoz azonban, hogy a keletkező üveghulladék előírt arányát (2009-ben 32 százalék) hasznosítani tudjuk, a lakosság aktív részvételére van szükség az év hátralévő részében is.

A Hozd vissza! akcióhoz immár harmadik éve csatlakozik az ELECTRO-COORD Magyarország Kht., amely a használt elektromos és elektronikai berendezések egész országra kiterjedő begyűjtését, elszállítását, szakszerű kezelését, ártalmatlanítását, hasznosítását koordináló szervezet.

Mi számít elektronikai hulladéknak?

Háztartási nagy- és kisgépek, mint pl. hűtőszekrény, mosógép, vasaló, villanyborotva, mikrohullámú sütő, stb.; szórakoztató elektronikai készülékek, pl.: magnó, rádió, tv, dvd-, cd- és videólejátszó, fényképezőgép stb.; számítástechnikai berendezések: pl.: számítógép, monitor, mobiltelefon stb., világítótestek: pl.: izzók, fénycsövek, lámpatestek stb.

Miért fontos, hogy a használt elektromos és elektronikai készülékek ne az árok partján végezzék?

Egyrészt azért, mert ezek a készülékek, azon túl, hogy elcsúfítják a települések határait, a környezetre veszélyes anyagokat is tartalmazhatnak, melyek szakszerű módon történő eltávolításával, ártalmatlanításával csökkenthető a talaj és a levegő szennyezése. Másrészről, a feldolgozott hulladék 80 százaléka az ipar számára újrahasznosítható másodnyersanyagot biztosít. Így hosszú távon tisztábbá, élhetőbbé válik világunk.

Ajánlott tartalom

Áder János szerint is nagyon fontos az elektronikai hulladékok újrahasznosítása

Az indokolatlan fogyasztás környezeti veszélyeire és a hulladékok újrahasznosításának fontosságára hívta fel a figyelmet Áder János korábbi köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke szerdán Siófokon. Egyúttal bejelentette a használt elemek és mobiltelefonok begyűjtésére indított iskolai versenyt.