Megvan mi okozta az atombalestet – íme

A fukusimai nukleáris katasztrófát emberek okozták, erre jutott az ügyben vizsgálódó japán parlamenti bizottság, írja a BBC.

A katasztrófát előre lehetett és kellett volna látni, megelőzni, a következményeit pedig mérsékelni lehetett volna hatékonyabb emberi válasszal, mondta ki a bizottság. A jelentés számos súlyos hiányosságot sorol fel mind a kormány, mind az erőművet működtető Tepco reakciójában. Hibáztatják a kulturális szokásokat, a hatalom megkérdőjelezésétől való idegenkedést is. 2011. március 11-én helyi idő szerint 14 óra 46 perckor Japánt a Richter-skála szerinti 9,0-es földrengés rázta meg, és a nyomában támadó szökőár romba döntötte a szigetország északkeleti partvidékét. A szökőár súlyosan megrongálta az atomerőmű három reaktorát, amelyekben magolvadás következett be. Hatalmas mennyiségű radioaktív szennyezés került a levegőbe és a tengervízbe, és több mint százezer ember kényszerült elhagyni lakóhelyét. A bizottságot 2011 májusában állította fel a parlament, az volt a feladata, hogy vizsgálja meg a krízis kezelését, és tegyen ajánlásokat. A zárójelentésben a bizottság elnöke azt írta: hibák sokasága és szándékos hanyagság miatt érte felkészületlenül az erőművet a földrengés és a szökőár. A történteket nem lehet természeti katasztrófának tekinteni, áll a jelentésben.

Ajánlott tartalom

Tovább erősödik a nagykereskedelmi energiapiacok felügyelete

Az Európai Unió Hivatalos lapjában kihirdették a nagykereskedelmi energiapiacok integritásáról és átláthatóságáról szóló 1227/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (REMIT) módosítását, ezzel tovább erősödik a nagykereskedelmi energiapiacok felügyelete - közölte a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási hivatal (MEKH) pénteken az MTI-vel.