A Nike a design csúcsán

A gyakorlatilag teljes egészében hulladékok felhasználásával készült kosárlabdacipő elnyerte az egyik legmagasabb designkitüntetést az IDEA-t. A díjat tavaly az iPhone vihette haza.

A Kasey Jarvis, Andreas Harlow, Fred Dojan és Dan Johnson által tervezett cipő megfelel a Nike fenntarthatóságot szem előtt tartó, szigorú tervezési szabványainak. Felsőrésze a gyárban megmaradó bőr- és szintetikus bőrhulladékból áll, különleges technikával összevarrva a maradékanyagokat. A talp középső része a termelés során keletkező törmelékből és habból áll, míg alsó része csökkentett toxintartalmú, környezetbarát gumit tartalmaz, mely szintén gyártási hulladékokat, maradékanyagokat hasznosít újra ily módon.

A cipő még tavaly debütált a ligában, ahol Steve Nash hordta azt. A következő szezonban szintén a Phoenix Suns irányítója népszerűsíti a sportszer díjnyertes generációját, míg a kereskedelmi forgalmazás elkezdődik.

A díj elnyeréséhez hozzájárulhatott a vállalati vezetés pozitív érdeklődése az elmúlt hónapokban a környezetvédelem iránt. Az újrafeldolgozást és –hasznosítást célzó programja, melynek az említett cipő is eredménye egyre népszerűbb.

A Greenpeace tanulmánya és vádja után pedig bevezette az Amazonas erdeinek védelmét kitűző projektet, melynek alapja, hogy újonnan bevezetett tanúsítványrendszerének köszönhetően nem készülhet Nike termék az Amazonas környékén folytatott szarvasmarha-tenyésztésből származó bőrből. Továbbá kötelezettséget vállalt a szénsemleges gyártás megvalósítására, valamint a hulladék jelentős csökkentésére 2011-ig.

A Nike új programjai elősegíthetik az iparág elmozdulását a fenntarthatóság felé, hiszen meghatározó szereplője az ágazatnak. Pár héttel az AmazonNo projekt bejelentése után, a Timberland is megalkotta hasonló célú tanúsítványrendszerét.

Ajánlott tartalom

Feleslegessé vált mobiltelefonokat gyűjt az Auchan

Az Auchan Magyarország is csatlakozik ahhoz az akcióhoz, amelynek célja, hogy minél több, már nem használt mobilkészüléket, GPS-t, tabletet és ezekhez használt töltőt, kábelt gyűjtsenek vissza a magyar háztartásokból, elősegítve ezzel a körforgásos gazdaságot - közölte a vállalat hétfőn az MTI-vel.