A Bardarbunga vulkán

Az Eyjafjallajökull 2010-es aktivitása után most a Bardabunga vulkánból is lávafolyam hömpölyög. A tűzhányó működése emberéleteket ugyan nem fenyeget, a légi közlekedés számára azonban a legmagasabb szintű riasztást adták ki.

Az elmúlt napokban a láva a föld alatt vándorolt a Bardarbunga-ároktól északi irányban, de nem tört felszínre. Körülbelül háromszáz méter hosszú az a hasadék, amelyen kiömlik, de mivel a kitörést nem követi erőteljes szeizmikus tevékenység, a folyamat viszonylag csöndesen zajlik, a láva patakokban kerül a földfelszínre. Szakértők ugyanakkor azt mondják, hogy mivel a kitörés egy hasadékon keresztül történik, a folyamatot nem kíséri hamu kilökődése, márpedig a repülőgépek számára éppen a levegőbe kerülő hamu jelenti az igazi veszélyt, mivel megrongálja a hajtóműveket.

Izland szigeten 140 vulkán van, de a kráterek száma meghaladja az ezret. 26 vulkán jelenleg is működik. Legismertebb vulkánja az 1491 m magas Hekla. Az OzoneNetwork szerdai Egyenlítő című műsorának vendége Harangi Szabolcs, vulkánológus elmondta A Bardarbunga vulkán nagyjából évszázadonként egyszer tör ki. Legutóbb 1910-ben volt rá példa.

Ajánlott tartalom

Folytatódik a Kölcsönkapott levegő program

A Kölcsönkapott levegő egy tavaly indult program, amelynek célja, hogy megismertessük a fiatalokkal ezt a láthatatlan közeget, amely az egészséges élet része - mondta az Energiaügyi Minisztérium környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkára pénteken Budapesten, a programindító sajtótájékoztatón.